Dobre politike za dobro društvo

Šta znamo o sistemu socijalne zaštite i programima usmerenim na mlade koji imaju iskustvo upotrebe psihoaktivnih supstanci ili su pod povećanim rizikom od upotrebe ili isključenja iz zajednice zbog upotrebe psihoaktivnih supstanci? Koliko ih ima u sistemu socijalne zaštite? Koje su njihove specifične potrebe? Kako ih najefikasnije zaštititi? Na ova i mnoga druga pitanja težimo da odgovorimo kroz projekat “Dobre politike za dobro društvo”.
Cilj nam je da kroz ovaj projekat pokrenemo razgovor između donosilaca odluka, organizacija civilnog društva i zaposlenih u socijalnoj zaštiti u pravcu kreiranja boljih politika usmerenih na mlade, radi unapređenja znanja zaposlenih u socijalnoj zaštiti i usluga socijalne zaštite koje se odnose na mlade u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci i koji su zato u riziku od socijalnog isključivanja, kao i da programi smanjenja štete budu prepoznati kao usluge sistema socijalne zaštite u Programu o sprečavanju zloupotrebe droga 2022 – 2026.
U okviru projekta ćemo mapirati postojeće institucije i servise namenjene mladima u socijalnoj zaštiti, te organizacije civilnog društva čiji je glavni fokus rad sa mladima pod povećanim rizikom, rad sa osobama koje koriste droge i drugim višestruko marginalizovanim grupama. Na ovaj način ćemo obezbediti što potpuniji pregled dostupnih servisa i nadležnosti pojedinačnih institucija, organizacija i tela.
Kroz istraživanje sa zaposlenima u socijalnoj zaštiti saznaćemo koje su potrebe i nedostaci u radu na pomenutu temu – da li imaju podatke o mladima u povećanom riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci u sistemu socijalne zaštite i posebnim rizicima sa kojima se oni susreću? Da li postoje specijalne obuke i edukacije, kao i razrađeni protokoli za rad sa njima za zaposlene u socijalnoj zaštiti?
Sa samim mladima ćemo razgovarati o tome koliko su oni upućeni u dostupne usluge u sistemu socijalne zaštite, kakva su im iskustva sa njima i koliko u njih imaju poverenja.
Nakon obrade i analize prikupljenih podataka, pilotiraćemo trening za rad i komunikaciju sa mladima za zaposlene u sistemu socijalne zaštite i organizacije civilnog društva. Ovaj trening će im pružiti neophodna znanja, veštine i protokole za rad sa pomenutim grupama mladih, kako bismo što potpunije i učinkovitije zaštitili ove grupe od svih pridruženih rizika.
Dodatno, razvićemo sistem upućivanja među zaposlenima u socijalnoj zaštiti i organizacijama civilnog društva koje rade sa pomenutim grupama mladih. Tako ćemo objediniti podatke o svim dostupnim resursima, unaprediti dostupnost i korišćenje usluga za mlade u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci i omogućiti simbiotičko i skladno funkcionisanje sistema socijalne zaštite i organizacija civilnog društva kada je reč o radu sa mladima u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci i socijalnog isključivanja zbog iste.
Tokom čitavog trajanja projekta ćemo sprovoditi kampanju, pomoću koje ćemo podići svest o prisutnosti ove pojave i specifičnosti položaja navedenih grupa mladih. Putem kampanje ćemo informisati mlade i širu javnost o toku projekta, saznanjima do kojih smo u okviru njega došli i njegovim rezultatima. Uporedo sa tim sprovodićemo zagovaračke aktivnosti sa donosiocima odluka u okviru radne grupe za Program o sprečavanju zloupotrebe droga 2022-2026 i sa profesionalcima u oblasti socijalne zaštite i omladinskog rada u pravcu prepoznavanja programa smanjenja štete kao neophodne usluge u okviru sistema socijalne zaštite, a sve u cilju unapređenja opsega i funkcionisanja usluga namenjenih pomenutim grupama mladih u riziku.
Pratite naš sajt i društvene mreže u narednom periodu i naučićete kako da unapredite svoj rad sa mladima koji su u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci, ili već imaju iskustvo takve upotrebe.
Projekat Dobre politike za dobro društvo realizuje se u okviru programa podrške javnom zagovaranju Pokret Polet, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Trag fondacija u partnerstvu sa Centrom za socijalnu politiku i u saradnji sa Koalicijom za razvoj solidarne ekonomije – KoRSE. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovorna NVO Re Generacija i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije. #EUzaTEBE
Projekat je strateški podržala Kancelarija za borbu protiv droga Vlade republike Srbije.

Ko su mladi u riziku i od čega su tačno u riziku?
Autorka: Nina Šašić Jedan od glavnih pojmova u projektu “Dobre politike za dobro društvo” jesu “mladi pod povećanim rizikom od socijalnog isključivanja zbog upotrebe psihoaktivnih

Šta je javno zagovaranje?
Da li ste nekada čuli za zagovaranje ili javno zagovaranje? Najjednostavnije i najopštije rečeno, to je praktična upotreba znanja u svrhe postizanja društvenih promena. One